İade - Değişim ve Sıkça Sorulan Sorular

Teslim aldığınız her ürünün açılış videosunu çekmeniz sizin lehinize olacaktır. Yırtık kargo paketini teslim almayınız ve bizi lütfen bilgilendiriniz. Sitemizden satın alınan tüm ürünler kullanıcı sorumluluğundadır. 
 
Puff Bar Veya  Kullan At Cihazınız bozuk çalışmıyor değişebilir miyiz ?
 
Eğer kargo açılışı yaparken video çekerseniz ve videoyu kesmeden ürünü videoya gösterecek şekilde denerseniz değişim yapabilirsiniz fakat açılış ve kullanış olmak üzere tek videoda olmalı kanıt olarak bunu istiyoruz.
 
Cihazı/likiti/coili hiç açmadım değiştirebilir miyim?
 
Elbette ürün tekrar satıla bilirlik yitirmemişse iade alabiliyoruz.
 
Likiti beğenmedim değiştirebilir miyim?
 
Herkesin damak tadı farklı olduğu için maalesef bu konuda yardımcı olamıyoruz. Lütfen seveceğinizi düşündüğünüz aromalarda likit tercih etmeye çalışın.   
 
Yanlış coili/kartuşu almışım değiştirebilir miyim?
 
Eğer ürün açılmamış kapalı kutusunda ise değişimde yardımcı oluyoruz. Açıp denemişseniz ve müşterinin kendi hatası ise bu ürünü satın almak maalesef açılmış ürünü tekrar satamayacağımız için yardımcı olamıyoruz. Lütfen doğru coili satın alın. Yanlış aldıysanız bile ürünü açmadan boyutları ile algılamaya çalışın yada bizlere danışın.      
 
Cihazım Likit sızdırma / Sıçrama yapıyor İade/Değişim Olur mu?
 
Sıçratma sorunu kullanım hatasıdır, iade değişim kapsamına girmemektedir. Likit akıntısı coil ve kullanım şeklinden kaynaklıdır iade ve değişim kapsamına girmemektedir.
 
Ürünüm bozuldu İade/Değişim Olur mu ?
 
 
Paket içerisinde garanti belgesi vardır fakat resmi olarak ithalatı olmadığı için Türkiye de distribütörü yoktur ve herhangi bir geçerliliği yoktur. Teslim tarihinden 24 saat sonra bozulan sorun yaratan ürünler için maalesef iade/değişim şansınız bulunmamaktadır. Kişisel olarak tamir ettirmekle yükümlüsünüz. Alışveriş yapan tüm kullanıcılarımız bunun farkında olarak alışveriş yapmalıdırlar. Türkiye deki tüm e-sigara şirketlerinde maalesef yasal sınırdan dolayı durum böyledir.    

Elden Teslim Alabilir miyim ?
 
Maalesef, malum ürünlerin satışları yasaklı bu sebeple sadece kargo ile gönderim sağlıyoruz.  
 
Mağazanız var mı ?
 
Maalesef mağazamız mevcut değil, depodan gönderiyoruz siparişlerinizi.  
 
Ürünler Orjinal mi ?
 
Sattığımız tüm ürünler orjinaldir. Teslim aldığınızda ( Orjinallik Sorgu Etiketi )  olan tüm ürünlerde  barkodundan sorgulama yapabilirsiniz.  
 
Siparişimi nasıl iptal edebilirim ?
 
Siparişiniz yola çıksa bile iptal edebilirsiniz fakat bu bize zarar verir. Yola çıkmadan önce iptal etmek için üyelik hesabınızda ki siparişler bölümünden yapabilirsiniz. Whatsapp iletişim ile de üye olmadan sipariş veren müşterilerimize destek sağlıyoruz. Ürün teslim alındıktan sonra iptal edemezsiniz.
 
Kapıda Ödeme Mevcut mu ?
 
Evet kapıda kredi kartı ve nakit ödeme yapabilirsiniz.  
 
Kredi kartına Taksit var mı ?
 
Maalesef kredi kartına taksit seçeneği yoktur. Kapıda kredi kartı ile aldığınızda kargo şirketi gelir ve tek çekim yapar. Daha sonra mobil bankacılığınızdan tek çekimi taksitlendirebilirsiniz, neredeyse her bankada bu özellik mevcut. Dilerseniz bu yol ile taksitle alabilirsiniz.    
 
Ödeme yaptım bilgi gelmedi ?
 
Ödemeniz onaylandıktan sonra otomatik bilgi veren bir mail sistemimiz mevcuttur.. Kayıt olarak sipariş verdiyseniz siparişlerim kısmından ödemenizin onaylandığını görebilirsiniz. Misafir olarak sipariş verdiyseniz akşam 20:00'da  gibi kargo takip kodu tarafınıza kargo firması tarafından sms olarak iletilir. Ayrıca siparişinize 22:00 da tarafımızca takip numarası girilmektedir.